Teatr Pantomimy „Dar”
powstał w 1999 r. z inicjatywy dwóch aktorek i nauczycielek. Monika Siech i Joanna Tomczyk szukały możliwości realizacji swoich artystycznych marzeń oraz takich środków artystycznego wyrazu, które dałyby upust kipiącym w nich emocjom i pokazały co im w duszy gra. Inspiracje, wiedzę, możliwość rozwoju swojego talentu znalazły w Chrześcijańskiej Szkole Pantomimy, Dramy i Tańca. Pod czujnym okiem swej mentorki – wspaniałego nauczyciela i artystki – Kathleen Anne Thomson rozwijały umiejętności i decydowały w jakim kierunku artystycznym iść dalej. W ich sercach szczególne miejsce zajęła pantomima. To jej głównie postanowiły się poświęcić, dzięki czemu teatr, jaki stworzyły, realizuje dzieła uniwersalne, które może odbierać każdy widz na świecie.

„Dar” jest niezależnym teatrem
Choć jego główny nurt stanowi pantomima, to nie zamyka się on również na pracę ze słowem, ruchem, tańcem. A to między innymi za sprawą ludzi, którzy tworzą ten teatr i którzy posiadają umiejętności z różnych dziedzin sztuki. Dzięki nim powstają małe i duże formy teatralne, spektakle sceniczne i uliczne, a wszystko to z wykorzystaniem sztuki pantomimy, aktorstwa dramatycznego, tańca, clowningu, szczudlarstwa i kuglarstwa.
Stosując tak różne formy, aktorzy teatru „Dar” mają jednak zawsze jeden cel: w swoich sztukach starają się poruszać ważne, często dotykające duchowej sfery tematy. Dzięki temu wykreowane przez nich postaci oscylują na scenie pomiędzy dobrem a złem, a poruszane w spektaklach problemy są uniwersalne i dotyczą każdego z nas. Mierząc się z nimi, teatr „Dar” pragnie ukazywać mroczne zakamarki ludzkiej duszy i słabości człowieka, po to, aby unosić kurtynę życia i – wpuszczając promienie światła – dawać ludziom nadzieję na lepsze jutro.
Działalność teatru została zauważona przez władze miejskie, dzięki czemu „Dar” od kilku lat współpracuje z Urzędem Miasta Bydgoszcz, uświetniając rozmaite wydarzenia kulturalne, sportowe, rocznicowe itp. w mieście. Aktorzy teatru „Dar” są również otwarci na współpracę z innymi teatrami i organizacjami i często ją podejmują.
W działalności teatru można wyznaczyć trzy jej płaszczyzny:
-
Stricte artystyczną – co oznacza, że aktorzy stale się rozwijają doskonaląc swój warsztat oraz tworząc spektakle na jak najwyższym poziomie.
-
Ewangelizacyjną – teatr podejmuje działania (wystawia także spektakle) mające na celu dzielenie się chrześcijańskimi wartościami, jakie wszyscy aktorzy teatru wyznają (na tej płaszczyźnie artyści bardzo często działają charytatywnie).
-
Komercyjną – w tym kontekście teatr proponuje usługi artystyczne rozmaitym instytucjom (oprawa artystyczna wydarzeń miejskich i instytucjonalnych, obsługa imprez firmowych, prowadzenie zabaw dla dzieci i dorosłych, pikników itp.).


Warsztaty i obozy artystyczne
W ramach każdej z tych płaszczyzn aktorzy organizują warsztaty i obozy artystyczne, co pozwala im dzielić się swoją wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi. W tym celu zapraszają ich często uczelnie, szkoły, przedszkola, stowarzyszenia, kościoły, świetlice socjoterapeutyczne, domy dziecka, domy kultury oraz inne instytucje czy placówki kulturalne i wychowawcze.
Teatr nie posiada własnej sceny. Wszystkie spektakle wystawia gościnnie, a mimo to stworzył dość bogatą ofertę repertuarową. Dlatego teraz najważniejszym celem i pragnieniem zespołu jest powołanie do życia Bydgoskiego Teatru Pantomimy, który miałby swoją stacjonarną siedzibę i mógł regularnie wystawiać przedstawienia dla bydgoszczan.